Očkování v gerontologickém centru Praha 8

Očkovací místo v Gerontologickém centru Praha 8

V Gerontologickém centru v Šimůnkově ulici vzniklo v březnu 2021 očkovací místo. Iniciativa místostarostky Vladimíry Ludkové v této věci vycházela z potřeby poskytnou nejohroženější skupině možnost očkování ve známém a jim dostupném místě v blízkosti bydliště, bez nutnosti jet do velké nemocnice.

První očkování bylo provedeno 2. 3. 2021, a to očkovací látkou od firmy Moderna. Snaha naočkovat zejména seniory Prahy 8 narážela na počátku koronavirové pandemie na nedostatek očkovací látky a bohužel i nezvládnutou distribuci ze strany státu. I přes tyto problémy se týmu osmičkových zdravotníků podařilo do června naočkovat přes 2000 dávek. Do této chvíle bylo v Gerontologickém centru naočkováno 2 dávkami více jak tisíc občanů, a to zejména seniorů a chronicky nemocných pacientů.

V letních měsících 2021 bylo očkování přerušeno. Jednak téměř již ustala poptávka seniorů po očkování, protože zájemci této věkové skupiny byli z velké části naočkováni, očkování se dále přesunulo do velkých vakcinačních center a konečně se spustilo i bezproblémové očkování u praktických lékařů, kteří měli v počátcích velké potíže dostat se k vakcíně.

Ačkoli si všichni přáli klidný podzim 2021 a tu opravdovou tečku za Coronavirem, bohužel realita je jiná. Od listopadu 2021 je proto znovu otevřeno očkovací místo v zařízení Prahy 8. Očkování třetí posilující látky se provádí jednou až dvakrát týdně. V listopadu 2021 bylo naočkováno cca 600 občanů starších 50 let.

Časté otázky:

Jakou vakcínou se v Gerontologickém centru očkuje?
Očkovací látkou SPIKEVAX od firmy Moderna.

Je potřeba se objednat?
Ano, pro termín očkování je potřeba využít rezervační systém, stejně jako při očkování první a druhé dávky.

Jakou dávku očkujete?
Zatím očkujeme jen třetí posilující dávku.

Byl jsem naočkován jinde, mohu na třetí dávku přijít k vám?
Ano, zaregistrujte se na naše očkovací místo.

Byl jsem očkovaný jinou očkovací látkou. Je možné vakcíny kombinovat?
Ano, pokud splňujete časový odstup od druhé dávky může vám být podána očkovací látka od Moderny. Časový odstup od aplikace vakcíny Janssen/Johnson jsou dva měsíce. U Očkovacích látek Comirnaty/Pfizer a Spikevax/Moderna jsou u osob starších 60 let 5 měsíců a u osob mladších 60 let 6 měsíců od aplikace druhé dávky.

Očkovací tým Gerontologického centra, Šimůnkova 1600, Praha 8

Registrace k očkování do centrální rezervačního systému:

registrace.mzcr.cz
crs.uzis.cz

bezplatná telefonní linka 1221

seniorské linky Odboru zdravotnictví a sociálních služeb ÚMČ Praha 8 – 601 263 294, 601 263 292, 601 263 290, 601 263 291