Jako zrnko písku v oku na mě, samozřejmě v dalším kontextu, zapůsobí informace typu: „Chcete se stát úspěšnou političkou? Máme pro vás oblíbený workshop“. Zrnko písku lze z oka vymýt, když je však zrnek hodně, vydá to na poušť.

V okamžiku, kdy řešíte, z čeho doplatit mzdové prostředky nepostradatelných veřejných opatrovníků, kteří na úřadech vykonávají přenesenou agendu státu, naprosto přirozeně si zanadáváte nad jinými toky veřejných potažmo evropských peněz na všerůzné měkké projekty. Spolehlivým rudým hadrem je tak počtení v projektech například organizace Fórum 50%. Kurz prý naučí sebevědomému vystupování, posílí dovednosti žen, jak mohou efektivněji prodat své úspěchy, jak se bránit manipulaci. Hodně mě v této souvislosti napadá, že absolventky kurzu by byly výborné veřejné opatrovnice, protože opatrovníci bývají až zbytečně skromní a nemluví o tom, že se jim podařilo z pomyslného dna vytáhnout někoho, kdo už rok nevyšel z bytu, a jsou to ti, kteří dennodenně balancují na hraně strategií svých klientů, i manipulativních.

Kdo je to veřejný opatrovník a kdo veřejný opatrovanec

Praha 8 má po Praze 4 v hlavním městě druhý nejvyšší počet veřejných opatrovanců, tj. osob, jejichž svépravnost byla soudem upravena, protože potřebují s ohledem na svůj zdravotní stav podporu druhé osoby. Tou může být soukromá osoba, často příbuzní, nebo veřejná, to jsou pak veřejní opatrovníci úřadů. Vysoký počet opatrovanců Prahy 8 je dám sídlem Psychiatrické nemocnice Bohnice. Nebudu zabíhat do tak důležitých podrobností, že veřejný opatrovník je nepostradatelnou podporou pro ty, které by život mohl dost nelítostně „semlít“. Nebudu unavovat, že je to práce velmi náročná na komunikaci a mnohdy vyčerpávající, protože úřad nemůže říct „stop“, nemáme lidi. V roce 2023 má Praha 8 113 veřejných opatrovanců, o několik více než v roce 2022. Pro srovnání sousedé v Praze 3 pečují o 50 opatrovanců, v Praze 7 o 36 opatrovanců a třeba v Praze 9 o 51 opatrovanců. 

Skryté náklady obce aneb proč nelze za obecní vždy snést modré z nebe?

Příklad veřejných opatrovníků na místní úrovni je ilustrativní v oblasti skrytých dalších nákladů z pokladny obce. Průměrný plat veřejného opatrovníka je cca 700. tis. ročně + další výdaje na provoz = plus minus 1. mil. ročně. Státní příspěvek na 1 veřejného opatrovance je 30.500 Kč za rok. Praha 8 měla v roce 2022 108 opatrovanců = 3.294.000 Kč, které nám poskytl stát na agendu přenesené působnosti. Praha 8 měla v roce 2022 5 veřejných opatrovníků = necelých 5. mil. Kč. Kdo doplatí ten rozdíl? Praha 8. 

Přemýšlím, co konkrétně mě by takový kurz organizace Forum 50% mohl naučit. Popravdě bych chtěla umět říkat „STOP“ svému kolegovi. Mám 3 hrnky – se slonem, se žabkou a rozcuchaným kocourem a kdykoliv je nehlídám, už si do nich vaří kávu a elegantně se mnou manipuluje slovy o prima hrnku. Asi harašíme ….. a pak když potřebuji přestěhovat kus darovaného nábytku pro jednoho z opatrovanců, tak bez keců jde, vezme svoje auto a s partou chlapů to jde ve svém volném čase přestěhovat. 

Nechci jakoukoliv manipulaci zlehčovat a je hnusně zákeřná, vůči komukoliv. Jen mi to nedá se neusmát kurzům typu „chcete se stát úspěšnou političkou“.

Sdílení tohoto článku: