V Praze 8 by měla vzniknout dvě nová protidrogová centra. Na konci února se na tom shodla Komise Rady hlavního města Prahy pro protidrogovou politiku, kterou vede radní Milena Johnová. Plán se však vedení Prahy 8 nelíbí. Stěžuje si, že s ním magistrát věc předem neprojednal.

„Aniž by nám magistrát něco dopředu oznámil, chystá v Praze 8 otevření kontaktního centra pro osoby se závislostmi,“ píše na Facebooku Vladimíra Ludková, místostarostka městské části Praha 8.

Společně se starostou Ondřejem Grosem se sešla 14. února s protidrogovým koordinátorem Prahy Danielem Dárkem, aby si celou situaci vyjasnili. Podle Prahy 8 se totiž otevřením jednoho centra pro drogově závislé přenáší celý problém do Libně a Karlína.

„Tudy skutečně cesta nemůže jít,“ stojí v příspěvku Ludkové.

Navíc tvrdí, že se složitě dostávala i k informaci, kde přesně má nové centrum být, a dozvěděla se to až z médií. S Dárkem se poté sešli přímo v Menclově ulici, což je předběžně schválené umístnění nového centra.

„Magistrátní protidrogový koordinátor vyjádřil pochopení s tím, že v půlce dubna mělo dojít k dalšímu připomínkování návrhu sítě adiktologických služeb,“ popsala Ludková.

Několik dní po schůzce však přijala protidrogová komise Rady hlavního města Prahy usnesení, že kontaktní centrum nebude pouze v Menclově ulici v Praze 8, ale i v ulici Za Poříčskou branou, což je blízko Florence.

„Ano přesně, tam, odkud lidé zoufale volají, koho všeho mají pod okny,“ píše místostarostka.

Zároveň podotkla, že připomínky za Prahu 8 k připravované aktualizaci adiktologické sítě měl magistrát už dlouho na stole. Dokládá to dopisem, který zaslala radní Johnové 4. října 2021. V něm jsou vypsány všechny organizace, které v Praze 8 působí, jako například Armáda spásy, Arcidiecézní Charita Praha, několik nízkoprahových center a další.

Praha 8 tedy podle ní disponuje komplexní sítí služeb a další rozšíření není pro její obyvatele žádoucí.

„Nezavíráme před problémem oči, mimo jiné i proto od května na Florenci funguje mobilní ošetřovna, kterou provozuje Drop In,“ komentovala místostarostka Ludková, podle které hází magistrát Praze 8 klacky pod nohy. „Bohužel, magistrátní protidrogovka v čele s paní radní Johnovou, si frčí dál na své vlně,“ stěžuje si.

Nejzatíženější je Praha 5

Po zřízení většího množství kontaktních center pro narkomany volala v minulosti hlavně radnice Prahy 5, jejíž oblast kolem Anděla problematika bezdomovců a drogově závislých dlouhodobě sužuje. Už ta se v srpnu 2021 zlobila, že s ní magistrát v této věci málo komunikuje.

„V Praze jsou tři centra pro drogově závislé, z toho dvě v naší městské části,“ sdělila tehdy starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková deníku Metro.

Potřebné strategie přitom podle ní existují již roky, ale chybí vůle je naplňovat. V listopadu poté pražští zastupitelé pověřili na základě petice občanů Prahy 5 radní Milenu Johnovou, aby okamžitě začala pracovat na decentralizaci nízkoprahových zařízení.

Místostarostka Ludková doplnila, že má s radní Johnovou v rámci debat o síti sociálních služeb 29. března jednání. „Hádám, že uslyším argumenty, že je to potřebné, že chybí x kapacit, což je všechno pravda, ale jít cestou tak extrémní zátěže na jedné městské části je pro mě zcela mimo realitu,“ uzavřela.

Magistrát se ke sporu zatím nevyjádřil.

Celý rozhovor na iDnes.cz

Sdílení tohoto článku: