Spisovatelka J. K. Rowlingová opakovaně hýbe žlučí LGBTQ+ komunitě a jejím sympatizantům výroky o tom, že – světe div se – pohlaví jsou jen dvě. A jak je v dnešních bouřlivých dobách zvykem, vysloužila si nálepku transfobky.

Když už jsme u všech těch údajných fóbií, které nás prý ovládají (fóbie je nezvladatelný strach z lidí nebo situací), člověk nemusí být hned transfob, aby se zasmál vtipu “Ženy chodí na gynekologii, muži na urologii – a ti ostatní k psychologovi.” Není to vlastně docela výstižné?

Diskuze, kterou Rowlingová vyvolává, je plná nenávisti, ze které je ale sama obviňována. Je známá, bohatá a dala slávu neznámým. V Muzeu popkultury v Seattlu byla na výstavě o Harry Potterovi odstraněna jakákoli zmínka o jeho autorce – a zasadil se o to manažer muzea Chris Moore. Transexuál. Ten označil Rowlingovou jako “tu, jejíž jméno nesmíme vyslovit.” Není trochu bizarní, když kulturní instituce pluje na aktivistických vlnách cancel culture? Ne, že by bylo o moc lepší výstavu neudělat vůbec, ale aspoň by to bylo fér. Ovšem vzít něčí dílo jako komerční projekt muzea, ale popírat existenci jeho autorky je chucpe.

Nejsem fanynka Harryho Pottera, patřím do tábora Pána prstenů, Star Wars a Duny a dokonce jsem měla spisovatelku Rowlingovou zapsanou na své černé listině kvůli její dávné agitce proti české psychiatrii. Mimochodem její transformace by si opravdu zasloužila více pozornosti, ale to bychom vůbec museli „mít“ ministra zdravotnictví.

Dnes mi je paní spisovatelka téměř sympatická, dost tomu pomohl i zhýralý detektiv Cormoran Strike, kterého stvořila pod pseudonymem Robert Galbraith.

Sympatizuji s ní pro čitelnost jejích názorů a jejich ustálenost. Také za to, že se nezahalila do oblaků korektních výmluv, jak to vlastně myslela. Kéž by se podobně čitelně a ustáleně uměli chovat i někteří čeští politici!

A jak se na cancel culture díváte vy? Vidíte nějaké její projevy i u nás?

Sdílení tohoto článku: