Místostarostka ODS na Praze 8 Vladimíra Ludková si uložila klid a nechtěla jít cestou zubaře Romana Šmuclera a kardiochirurga Jana Pirka  a vyjadřovat se ke koronaviru, ale pondělní tisková konference vlády, na které bylo mimo jiné oznámeno uzavření restaurací, ale také uzavření prvního stupně základních škol, ji donutilo tento klid porušit.

„Nemuselo to dojít až sem, kdyby „chytrá“ karanténa nezkameněla bůhvíkde. Pane premiére, ona opravdu nefunguje. Zkuste si to, já to udělala. V létě svítilo sluníčko, zprávy o druhé vlně šly náhodou stranou vašeho zájmu a zájmu vašich lidí. Ministerstvo zdravotnictví bylo zjevně, stejně jako vy, na dovolené,“ napsala Ludková.

Ale aby jen nekritizovala, rozhodla se přiložit ruku k dílu a nechala se proškolit na práci v call centru, aby mohla pomoci s trasováním kontaktů nakažených osob. A když dorazila na místo, aby pomohla s voláním kontaktům, nestačila se divit, co vidí.

„Žádné středisko, jako v NASA, ale organizace hodna dobrovolných hasičů malého městyse. Například nelze pracovat po 18.00 hodině a o víkendu, v budově hygieny není tou dobou v provozu vrátnice!?!? V malé nevětratelné místnosti s oknem do světlíku bylo do 12. 10. pouze 5 počítačů, byť nás vyškolených a ochotných bylo více. O tom, že se člověk de facto dobrovolně odevzdává případné nákaze ze strany neznámých kolegů – telefonistů nemluvě. A protože opravdu nechci, aby to dopadlo na hlavy pracovníků hygieny, kteří neví, kam dřív skočit, další postřehy raději spolknu. Nestíhají, protože přes veškerou snahu stíhat nemohou. Někdo jim „zapomněl“ vytvořit podmínky. Zavřít školy je teď jednodušší. Žádná chytrá karanténa, když nás řídí nemehla,“ popsala situaci politička.

Česká republika má podle ní jediné štěstí, že se většina lidí ještě chová zodpovědně a i po několika dnech v karanténě lidé vzpomínají, s kým vším se mohli setkat.

„Pánbůh s námi,“ rozloučila se.

Vladimíra Ludková o chytré karanténě

Celý článek na Parlamentní listy

Sdílení tohoto článku: